Τρίτη, 25 Απρίλιος, 2017
Home / Volley / Peiratiko.net / Με «σούπερ» Μρντακ πήρε το ντέρμπι στο Ζηρίνειο (Φωτο)

Με «σούπερ» Μρντακ πήρε το ντέρμπι στο Ζηρίνειο (Φωτο)

Με πρωταγωνιστή τον Σέρβο διαγώνιο Μίλια Μρντακ ο Φοίνικας Σύρου πήρε τη νίκη στην Κηφισιά επί της τοπικής ομάδας με 3-2 σετ και έκανε επιτυχημένο ξεκίνημα στον Β΄γύρο του πρωταθλήματος αλλά και στο 2017.
Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός και αμφίρροπος με δυνατές μάχες στο φιλέ και πολλές ανατροπές.

Η σημαντικότερη ήταν στο 5ο σετ όπου η Κηφισιά προηγήθηκε 5-1 αλλά ο Φοίνικας πήρε τη νίκη με 3-2 (26-24, 21-25, 20-25, 25-19, 15-13). Είναι η πέμπτη συνεχόμενη νίκη των συριανών σε αναμετρήσεις με τους κηφισιώτες.

Στο 1ο σετ μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ είχαμε εκατέρωθεν σερί, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 8-7. Πόντος από τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ και άουτ επίθεση από τον Δημήτρη Εφραιμίδη έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων στην Κηφισιά 14-12. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» και με πλασέ του Ρεινάλντο ισοφάρισαν σε 15-15.

Άσος από τον Νίκο Καρατζά διαμόρφωσε το 17-15 για την Κηφισιά. Με επίθεση του Μρντακ ο Φοίνικα έφερε το σκορ στα ίσα 21-21, ενώ με κόντρα επίθεση του Ρεινάλντο ο Φοίνικας πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σετ με 23-22. Ο ίδιος παίκτης με κερδισμένο μπλοκ άουτ έκανε το 24-22. Οι γηπεδούχοι «έσβησαν» δύο σε μπολ ισοφαρίζοντας σε 24-24,όμως οι φιλοξενούμενοι με μπλοκ του Δημήτρη Εφραιμίδη πάνω στον Μπόγιαν Γιορντάνοφ κατέκτησαν το πρώτο σετ με 26-24.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο 2ο σετ και προηγήθηκαν με 3-6 αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να ζητήσει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο δεύτερο τάιμ άουτ με 16-13. Σε εκείνο το σημείο πέρασε ο Νικήτας Εφφραιμίδης στη θέση του Ηλία Λάππα. Η Κηφισιά με μπλοκ άουτ του Χριστοφιδέλη ισοφάρισε σε 17-17. Η Κηφισιά προσπέρασε στο σκορ με 20-19 με κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ. Δύο συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων έδωσαν «αέρα» τριών πόντων στους Κηφισιώτες 23-20. Η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-21.

Με «όπλο» το ισχυρό μπλοκ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στην αρχή του σετ με 5-0. Με τον Αλέξανδρο Χήρα στο σερβίς ο Φοίνικας μείωσε σε 9-6. Με δύο συνεχόμενους πόντους του Κώστα Χριστοφιδέλη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-9. Η διαφορά έφτασε και στο +6 (18-12)με επίθεση του Μπόγιαν Γιορντάνοφ. Οι φιλοξενούμενοι με δύο συνεχόμενους άσους από τον Χρήστο Παπαδόπουλο μείωσαν σε 22-19 αλλά οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το σετ με 25-20.

Στο 4ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 13-13. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 15-13 όμως η Κηφισιά με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου μείωσε σε 15-14. Με δύο άσους του Ματέο Πάρις οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +4 (18-14). Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ καθώς ο Φοίνικας επικράτησε στο τέταρτο σετ με 25-19.

Στο τάι μπρέικ οι παίκτες της Κηφισιάς μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη. Με τον Νικόλα Παπαγγελόπουλο στο σερβίς προηγήθηκαν 5-1 σηκώνοντας στο «πόδι» το Ζηρίνειο. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν σε 6-5, ενώ πέρασαν και μπροστά 7-8 με επίθεση του Ρεινάλντο. Με εξαιρετική επίθεση ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ ισοφάρισε σε 9-9. Με επίθεση στην αντένα από τον Νικήτα Εφραιμίδη ο Φοίνικας πέρασε μπροστά με 9-11, ενώ μπλοκ του Παπαδόπουλου πάνω στο ίδιο παίκτη έκανε το 9-12. Η Κηφισιά μείωσε σε 12-13, αλλά σερβίς στο φιλέ από τον Ηλία Λάππα έδωσε δύο ευκαιρίες για νίκη στον Φοίνικα. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Μντρακ ο Φοίνικας πήρε το τάι μπρέικ με 13-15 και τη νίκη με 3-2 σετ.

About SC24

Το sportcyclades24 αποτελείται από μια Κυκλαδίτικη παρέα δημοσιογράφων με στόχο να προβάλλει τον αθλητισμό στις Κυκλάδες, χωρίς σκοπιμότητες, χωρίς εξαρτήσεις και παρεμβάσεις από τρίτους, που πολλές φορές προκαλούν την αλλοίωση της πραγματικής είδησης. Αλλάζουμε την αθλητική δημοσιογραφία, δίνουμε την "μπάλα" στις ομάδες και στους αληθινούς πρωταγωνιστές.

Check Also

Στη Χίο οι πρωταθλήτριες του ΑΣΕ Νεωρίου (πρόγραμμα)

Πανέτοιμες για τους αγώνες της Β φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος Γυναικών (Ι Όμιλος) είναι οι ...