Κύπελλο Κυκλάδων (ποδόσφαιρο)Τοπικό Ανδρών (ποδόσφαιρο)

Από την «κόλαση» του αποκλεισμού… στον τελικό ο Α.Ο Σύρου

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στην Ερμούπολη, με τον Α.Ο Σύρου να μένει ζωντανός στις καθυστερήσεις του αγώνα και να παίρνει την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό στην παράταση.

Ο Άγιαξ Σύρου πήγε να κάνει άλλη μια έκπληξη, προηγήθηκε με τον Χούρο στο 17΄, ενώ είχε και άλλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Η είσοδος του Μανώλη Μουλίδη άλλαξε τα δεδομένα. Οι γηπεδούχοι ήταν «καταιγίδα» στο δεύτερο μέρος και το γκολ του Ηλία Κώτση στο 91 έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, ο νεαρός επιθετικός Μανώλης Μουλίδης με δυο προσωπικά τέρματα έγραψε το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Στον τελικό ο Α.Ο Σύρου θα περιμένει το νικητή του αγώνα Πανθηραϊκός ΑΜΣ Φιλωτίου.

Α.Ο ΣΥΡΟΥ-ΑΓΙΑΞ ΣΥΡΟΥ 3-1 (Κώτσης 90+΄, Μουλίδης 92, 100-Χούρος 17΄)

Α.Ο Σύρου (Βαρθαλίτης): Συριανός, Καρίμαλης, Γκούφας (Μουλίδης 55΄), Μαραγκός, Μουράι, Γατσέλος, Κώτσης, Αμπντουλ, Μπαλόπιτας, Ραμπαβίλας, Πρίντεζης Λ (Βαβουράκης 17΄)

Άιαντας (Ρούσσος):  Βαμβακούρης, Καραδήμας, Βαμβακούσης, Αργυρός, Καμπάνης, Μανουδάκης, Καπλάνης (Ρούσσος Γ 37΄), Συριανός (Μήτσκας 54΄), Δασκαλάκης, Χούρος, Ρούσσος Γιώργος