Hot NewsΚύπελλο Κυκλάδων (ποδόσφαιρο)ΠοδόσφαιροΤοπικό Ανδρών (ποδόσφαιρο)

Επική πρόκριση Ελλάς με γκολ στο 96΄ και Συριανό να πιάνει 4 πέναλτι (Βίντεο)

Έπιασε και τα 4 πέναλτι ο Κώστας Συριανός και η Ελλάς της Β κατηγορίας απέκλεισε τον Α.Ο Μυκόνου

Με γκολ του Καραμολέγκου στο 96΄ η Ελλάς έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Με τον Κώστα Συριανό να ντύνεται Χέλμουτ Ντουκαντάμ και να πιάνει 4 συνεχόμενα πέναλτι, η Ελλάς επικράτησε 2-0 (3-1 συνολικά), παίρνοντας την μεγάλη πρόκριση για την 3η φάση του Κυπέλλου.

Η Ελλάς Σύρου, μετά τον ΑΜΕΣ Νηρέα, αποκλείει το μεγαθήριο που λέγεται Α.Ο Μυκόνου, δικαιώνοντας τους φίλους της ομάδας που βρέθηκε στο γήπεδο, αλλά και την διοίκηση που σε χρόνο ρεκόρ κατάφερε να χτίσει μια ομάδα δυνατή.

Το παρών στο γήπεδο της Ερμούπολης έδωσαν οι αθλητές βόλεϊ του Φοίνικα Σύρου, μαζί με τον πρόεδρο της ομάδας και παλαιότερο ποδοσφαιρικό παράγοντα της Ελλάς κ. Αντώνη Ρούσσο.

Ικανοποιητική η προσέλευση του κόσμου, που ήρθε στο γήπεδο να ενισχύσει την ομάδα της Σύρου στη νέα της προσπάθεια

Στο πρώτο μέρος και παρά το γεγονός πως δεν υπήρξε γκολ, οι δυο ομάδες είχαν ευκαιρίες μπροστά να πετύχουν κάποιο τέρμα. Η Ελλάς είχε την υπεροχή και την κατοχή μπάλας, χωρίς όμως να καταφέρει να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που τις δόθηκαν με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με την «λευκή» ισοπαλία.

Δυναμικά μπήκε στο Β μέρος η Ελλάς Σύρου, με τους Μπάιλα και Μανουδάκη να βρίσκονται σε θέση βολής στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

Στο 64΄ ο Μιχίλι με δυνατό σουτ από τα 30 μέτρα, έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι του Συριανού.

Στο 65΄ ο Σουλιόπουλος με διπλή ευκαιρία από κοντά, νίκησε τον Κώστα Συριανό για το 0-1.

Στο 66΄ Αλμπάνης και Καλόγερας σε πλεονεκτική θέση δεν κατάφεραν να σημειώσουν το δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων.

Στο 69΄ ο Ρηγούτσος από κοντά δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά (από εκτέλεση φάουλ του Μανουδάκη).

Στο 76΄ ο Εύγενιος Ρηγούτσος ξανά από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Ηλιάδη.

Στο 84΄ το δυνατό σουτ του Βαρουξή η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από τα δοκάρια του Κώστα Συριανού.

Στο 90΄ ο Καραμολέγκος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, σε μια μεγάλη στιγμή για την ομάδα της Σύρου.

Στο 96΄(τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων) με κεφαλιά ο Καραμολέγκος γράφει το 1-1.. λυτρώνοντας την Ελλάς και στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Παράταση

Στο 96΄ μεγάλη απόκρουση του Κώστα Συριανού στο δεξί του «παραθυράκι» μετά από καρφωτή κεφαλιά του Μπαλή.

Στο 98΄ κεφαλιά του Ρηγούτσου από πλεονεκτική θέση, ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Ηλιάδη.

2ο μέρος παράτασης

Στο 113΄ ο Μπάιλας σουτάρει έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Ηλιάδη.