Πέμπτη, 13 Δεκέμβριος, 2018
Αρχική / Basketball / Πήρε το ντέρμπι του νησιού ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια, 86-57 τον Πανναξιακό [vid]

Πήρε το ντέρμπι του νησιού ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια, 86-57 τον Πανναξιακό [vid]

Το ντέρμπι της Νάξου πήρε σήμερα το μεσημέρι η ομάδα του ΑΠΑΣ Τα Φανάρια, επικρατώντας του συντοπίτη Πανναξιακού στο κλειστό «Δ. Περιστεράκης» με 86-57.

Του Άλεξ Γεωργαντά

Το συγκρότημα του Θοδωρή Μάμμου έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, παίζοντας ταυτόχρονα και πολύ ωραίο μπάσκετ. Επιπλέον έδειξε για ένα ακόμα παιχνίδι πως διαθέτει υλικό Πρωταθλητισμού, παρότι δεν είχε στην διάθεσή του, τόσο τον Γιαννούλη, όσο και τους Πολίτη, Μυλωνά, Καλαβρό και Μάκαρη.

Από την άλλη ο Πανναξιακός, μπήκε στο παιχνίδι μόνο στο 2ο δεκάλεπτο, μειώνοντας το σκορ στο ημίχρονο στο 41-37, έχοντας μοναδικό διακριθέντα τον Γιάννη Μαγγιώρο, ο οποίος πέτυχε 24 πόντους, ενώ οι δικοί του αιφνιδιασμοί, έκλεισαν την ψαλίδα του σκορ, πριν από την ανάπαυλα.

Ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια με ηγετική εμφάνιση του Αθανασιάδη, μόνιμη απειλή για την αντίπαλη άμυνα, σημειώνοντας 22 πόντους και δημιουργώντας συνεχώς ρήγματα στην ρακέτα του Πανναξιακού, είχε περισσότερες επιθετικές λύσεις αλλά και ευστοχία, σε αντίθεση με τα αρνητικά ποσοστά της ομάδας του Τάσου Βάβουλα.

Ωστόσο δεν πρέπει να ξεχνάμε πως ο Πανναξιακός είναι μια ομάδα που χτίστηκε φέτος, δίνοντας μεγαλύτερη βάση στις ακαδημίες, ενώ ο ΑΠΑΣ θέτοντας στόχο τόσο το Πρωτάθλημα, όσο και την κατάκτηση της ανόδου στην Γ’ Εθνική Κατηγορία, αποκτώντας πολλούς έμπειρους και γεμάτους ποιότητα καλαθοσφαιριστές.

Στα του αγώνα, η 1η περίοδος έδειξε πως οι παίκτες του κ. Μάμμου δεν θα είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα στο τοπικό ντέρμπι. Κλείνοντας στο 22-10 η εικόνα του παιχνιδιού έδειχνε αδιαφιλονίκητο φαβορί τον ΑΠΑΣ. Ωστόσο στην 2η περίοδο οι αντεπιθέσεις και ο γρήγορος ρυθμός του Πανναξιακού με τον Μαγγιώρο άλλαξαν την ροή της αναμέτρησης, κάνοντας το παιχνίδι και πάλι ντέρμπι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανναξιακός δεν μπήκε στο παρκέ. Ή αν θέλετε δεν τον άφησε ο ΑΠΑΣ. Ο Θοδωρής Μάμμος εφάρμοσε ιδανική άμυνα στον αντίπαλο, ενώ με ωραία ανάπτυξη, ανέβασε συνεχώς την διαφορά.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τους τυπικά γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους, ενώ ο Πανναξιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα.

Η ιστοσελίδα μας κατέγραψε τον αγώνα σε Live Stream μετάδοση, σε περιγραφή Γιώργου Γιαννάκη και σχόλιο Κωνσταντίνου Παπαβασιλείου (προπονητή ακαδημιών του Πανναξιακού), τον οποίο μπορείτε να παρακολουθήσετε στο παρακάτω βίντεο.

ΑΠΑΣ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ: 4.ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ Δ-6 πόντους,  5.ΚΙΟΣΚΟΥ Α-7 πόντους,  6.ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ Α, 7.ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ Δ-3 πόντους,  8.ΜΑΘΙΑΣΟΣ Κ, 9.ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ Γ-22 πόντους,  10.ΟΝΑΣΟΓΛΟΥ Μ-6 πόντους,  11.ΧΑΡΟΣ Ν-14 πόντους,  12.ΣΕΙΝΤΙΝΙ Γ, 13.ΒΟΥΤΥΡΟΠΟΥΛΟΣ Β-7 πόντους,  14.ΚΕΦΑΛΙΑΝΟΣ Ι-7 πόντους,  15.ΜΕΛΑΣ Ν-13 πόντους

Προπονητής : ΜΑΜΜΟΣ Θ

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ: 4.ΚΡΗΤΙΚΟΣ Μ-7 πόντους,  5.ΜΑΓΓΙΩΡΟΣ Ι-24 πόντους,  6.ΠΙΤΤΑΡΑΣ Α-6 πόντους,  7.ΑΡΤΣΑΝΟΣ Ν-9 πόντους,  8.ΛΑΣΚΑΡΗΣ Χ-2 πόντους,  9.ΓΡΥΛΛΑΚΗΣ Ν-2 πόντους,  10.ΣΟΡΩΚΟΣ Σ, 11.ΑΔΕΛΦΟΥΛΑΚΟΣ Δ-2 πόντους,  12.ΣΑΡΑΝΤΟΣ Δ, 13.ΜΑΣΤΡΟΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ Ι-2 πόντους,  14.ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ Β-1 πόντο,  15.ΜΑΝΔΗΛΑΡΑΣ Γ-2 πόντους

Προπονητής: ΒΑΒΟΥΛΑΣ Τ

Δεκάλεπτα: Α 22-10 Β 19-27, Ημίχρονο ( 41- 37) Γ 25-07 Δ 18-13

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ : Α)ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ Κ Β)ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ Δ

ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ: ΤΣΑΚΩΝΙΑΤΟΥ Σ , ΖΟΥΛΗ Β ,ΚΑΤΣΟΥΛΗΣ Ε