Πέμπτη, 13 Δεκέμβριος, 2018
Αρχική / Hot News / Συμβιβάστηκαν με το «Χ» ΠΑΣ Νάξου και ΑΜΣ Φιλωτίου

Συμβιβάστηκαν με το «Χ» ΠΑΣ Νάξου και ΑΜΣ Φιλωτίου

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχθηκαν ΠΑΣ Νάξου και ΑΜΣ Φιλωτίου στον αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν από λίγα λεπτά στο ΔΑΚ Νάξου.

Του Άλεξ Γεωργαντά

Σε ένα ματς με πολύ δυνατό αέρα οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν ποδόσφαιρο, ωστόσο ο ρυθμός του αγώνα ήταν σε πολύ χαμηλό τέμπο και με εξαίρεση τα 2 τέρματα που σημειώθηκαν και κανά δύο ακόμα καλές ευκαιρίες, δεν είχε κάτι αξιόλογο και γρήγορα θα ξεχαστεί από τους ελάχιστους φίλους που παρευρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή φάση του παιχνιδιού στο 20ο λεπτό με τον Ευρυπιώτη, ωστόσο η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο. Πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 27’ ο «Εύρι» κέρδισε πέναλτι, με τον Ζούλη από την γραμμή των έντεκα μέτρων να ευστοχεί, ανοίγοντας το σκορ για τους «Ορεινούς».

Ο ΠΑΣ Νάξου ωστόσο ευτύχησε να φέρει το ματς στα ίσα στο 39’ με τον συνήθη ύποπτο Σταματίου, ο οποίος εκμεταλλευόμενος το λάθος της άμυνας του ΑΜΣ Φιλωτίου, έκανε το 1-1.

Οι γηπεδούχοι ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των 45’ θα μπορούσαν να είχαν κάνει την ολική ανατροπή, εάν ο το σουτ του Γρυλλάκη δεν πέρναγε λίγο άουτ από τα δοκάρια του Βασιλάκη.

Στην επανάληψη το τέμπο ήταν ακόμα σε χαμηλότερα επίπεδα. Στο 67’ ο Σταματίου βρέθηκε σε καλή θέση, ωστόσο η κ. Ψαρρά, ανέκοψε την φάση ως οφ-σάιντ, ενώ στο 83’ και πάλι ο ΠΑΣ Νάξου θα μπορούσε απείλησε με διπλή ευκαιρία, ωστόσο ο Βασιλάκης απομάκρυνε και στις 2 δύο περιπτώσεις.

Στο 90′ λίγο έλειψε να κάνει την ζημιά ο Βερύκκοκος  για το Φιλώτι, σε τετ α τετ με τον Κουτελιέρη.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες εν τέλει συμβιβάστηκαν με την ιδέα του «Χ».

Να σημειωθεί πως ο ΠΑΣ Νάξου ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ανεβλαβή στο 90’

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Χατζόπουλος, με βοηθούς τους Νεοκοσμίδη και Ψαρρά

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΣ Νάξου (Σπαής): Κουτελιέρης, Καράι, Πιτταράς, Σέργης, Πετρόπουλος, Σερμάδι, Ανεβλαβής, Γρυλλάκης, Λέκκας, Γκούφας, Σταματίου (75′ Κουτελιέρης)

Αναπληρωματικοί: Μερεπέζα, Κόρρα, Βουδιάς, Λαγογιάννης, Σέργης, Μανδηλαράς

ΑΜΣ Φιλωτίου (Ορφανός): Βασιλάκης, Λεγάκης, Κουφόπουλος, Βασιλάκης, Ισμαιλάι, Μουστάκης, Βερύκκοκος, Ζούλης, Ευρυπιώτης, Λιόφαγος, Πράσινος

Αναπληρωματικοί: Μουστάκης, Ψαρράς, Βασιλάκης, Προμπονάς