Πέμπτη, 16 Αύγουστος, 2018
Αρχική / Ποδόσφαιρο / Επική πρόκριση για τη Μικτή Νέων της ΕΠΣ Κυκλάδων

Επική πρόκριση για τη Μικτή Νέων της ΕΠΣ Κυκλάδων

Επική πρόκριση για τους Νέους της ΕΠΣ Κυκλάδων, οι οποίοι στον αγώνα που διεξήχθη το πρωί στο γήπεδο της Βάρης, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ και μάλιστα με 2-0, έδειξαν πάθος και «τσαμπουκά» και εντέλει ήταν αυτοί που πήραν το εισιτήριο για τους «8» του θεσμού.

Το ρεπορτάζ από το rethymnosports

Δεν τα κατάφεραν οι νεαροί παίκτες της Μικτής Νέων ΕΠΣ Ρεθύμνου που αν και προηγήθηκαν 2-0 στο 50’ δείχνοντας να ελέγχουν το ματς και να είναι κοντά σε μια ιστορική πρόκριση στην προημιτελική φάση, η ομάδα των Κυκλάδων πέτυχε σπουδαία ανατροπή και πήρε αυτή το εισιτήριο για την επόμενη φάση κερδίζοντας με 3-2.

Οι Ρεθυμνιώτες προηγήθηκαν νωρίς στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου με σκόρερ και των δύο τερμάτων τον Κώτσιο ενώ είχαν και ευκαιρίες για άλλα τέρματα όπως και οι αντίπαλοι σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο Βάρης σήμερα το πρωί όμως οι τυπικά φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και αφού μείωσαν αρχικά στη συνέχεια πέτυχαν άλλα δύο τέρματα για την ολική ανατροπή που τους χάρισε και την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος προεπιλογής Εθνικών ομάδων της ΕΠΟ.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

10’ Ανατροπή Τζωρτζινάκη από τον Κόντρα μέσα στην περιοχή ο διαιτητής Δημητρόπουλος δείχνει την άσπρη βούλα.

11’ Το πέναλτι εκτελεί εύστοχα ο Κώτσιος για το 1-0.

22’ Φάουλ Χατζηλαζαρίδη ο Λιέας πλασάρει μπλοκάρει ο Τριποδιανός.

23’ Κόρνερ Χατζηλαζαρίδη ο Τριποδιανός προλαβαίνει τον Γρυλλάκη και μπλοκάρει.

24’ Από πάσα του Τζωρτζινάκη ο Νικηφόρος σε θέση βολής πλασάρει μόλις άουτ.

39’ Σουτ του Τζωρτζινάκη λίγο άουτ.

43’ Δυνατό σουτ Παντελέου μόλις άουτ.

46’ Σουτ Καλογερά λίγο άουτ.

47’ Τετ α τετ Κούζμινας σε κόρνερ ο Κόντρα.

48’ Κόρνερ Νικηφόρου όμορφο σουτ του Κώτσιου για το 2-0.

51’ Πλασέ Κούζμινα σε κόρνερ ο Κόντρα.

58’ Λόμπα Χατζηλαζαρίδη έξω από τη μεγάλη περιοχή μειώνει σε 2-1.

71’ Πλασέ Παντελαίου μπλοκάρει ο Τριποδιανός.

73’ Πλασέ του Βρέντζου στο ύψος της μικρής περιοχής μόλις άουτ.

76’ Δυνατό σουτ του Χατζηλαζαρίδη 2-2.

83’ Φαουλ Παντελαίου διώχνει εντυπωσιακά ο Τριποδιανός.

86’ Από κεφαλιά του Σαρρή ο Παντελαίος μπαίνει στην περιοχή και πλασάρει για το 2-3.

88’ Δυνατό σουτ Παντελαίου λίγο άουτ.

90’ Πλασέ Σαρρή στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Διατητές: Δημητρόπουλος, Φαρμάκης, Κρετσίμος.

ΕΠΣ Ρεθύμνου (Γιώργος Λυρώνης): Τριποδιανός, Μανουσάκης (77’ Βλατάκης), Γαϊτάνης, Κλειδής, Κώτσιος, Καραπιδάκης, Τσόλας (36’ Βάρδας), Μπερβανάκης, Κούζμινας (64’ Βρέντζος), Νικηφόρος, Τζωρτζινάκης (53’ Μπουρνέλης).

ΕΠΣ Κυκλάδων (Γιώργος Μοστράτος): Κόντρα, Δάρρας, Χατζηλαζαρίδης, Καραμολέγκος (42’ λ.τ. Λέκκας), Μπέτσα, Μαργαρίτης, Βαμβακούσης (46’ Καλογεράς), Γρυλλάκης, Λίεας (46’ Σαρρής), Ξαγοράρης, Παντελαίος (91’ Ζουγανέλης).

Πηγή: rethymnosports