Δευτέρα, 18 Μάρτιος, 2019
Αρχική / Basketball / Φοβερό ντέρμπι στους Εφήβους, ο Πανναξιακός μεγάλος νικητής, 70-68 τον ΑΠΑΣ Τα Φανάρια [pics – vid – stats]

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, αλλά και διαφήμιση του Κυκλαδίτικου μπάσκετ, το Nαξιώτικο ντέρμπι των Εφήβων, βάφτηκε μπλε, με τον Πανναξιακό να πανηγυρίζει στο τέλος (στην παράταση) μια πολύ μεγάλη νίκη, επί του ΑΠΑΣ Τα Φανάρια με 70-68.

Του Άλεξ Γεωργαντά

Αυτό το ματς τα είχε όλα. Αν και δεν προμήνυε κάτι συγκλονιστικό από την αρχή, καθώς ο ΑΠΑΣ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, αφού βρισκόταν συνεχώς μπροστά, διατηρώντας από τον αντίπαλό του απόσταση ασφαλείας, από την 3η περίοδο και μετά, πήρε φωτιά.

Ο Πανναξιακός από το.. καναβάτσο, επέστρεψε και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή του αγώνα, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή και MVP του ματς τον Νίκο Αρτσάνο, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους, ενώ στο τέλος με δικά του σουτ το συγκρότημα του Κωνσταντίνου Παπαβασιλείου, διατηρήθηκε ζωντανό.

Από την άλλη ο ΑΠΑΣ μπορεί να τα βάλει με τον εαυτό του και με την χαλάρωση που διέκρινε τους αθλητές του στην επανάληψη. Ο Θοδωρής Μάμμος ανήσυχος στον πάγκο του, ακόμα και όταν η ψαλίδα μεγάλωνε προς τη μεριά των Φαναρίων, σίγουρα γνώριζε καλύτερα από τον καθένα, πως η ομάδα του εάν δεν διατηρούσε, καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα τον ίδιο ρυθμό, θα κινδύνευε. Κι όπως έγινε δηλαδή.

Με μία συγκλονιστική πρώτη περίοδο (8-22) και με το ημίχρονο στο 22-36, ούτε ο πιο φανατικός φίλαθλος του Πανναξιακού δεν πίστευε, πως η ομάδα του θα έβρισκε το ψυχικό σθένος να αντιδράσει.

Κι όμως από την 3η περίοδο και μετά το ντέρμπι πήρε σάρκα και οστά, με τον Πανναξιακό να πλησιάζει και να ισοφαρίζει τον ΑΠΑΣ Τα Φανάρια. Κάπου εκεί οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις, με καίρια σουτ του Μαργαρίτη (πέτυχε 14 πόντους) και φυσικά τον Μαθιάσο (24 πόντους), οι οποίοι παρότι τράβηξαν το μεγαλύτερο κουπί, δεν κατάφεραν να οδηγήσουν την ομάδα τους στη νίκη.

Με αυτά και με αυτά το φινάλε επιφύλασσε παράταση (σκορ κανονικής διάρκειας 63-63), με τους γηπεδούχους να κερδίζουν τον αγώνα πραγματικά στο νήμα (70-68).

Στο τέλος παίκτες και τεχνική ηγεσία του Πανναξιακού αλλά και ο φίλαθλος κόσμος ξέσπασε σε τρελούς πανηγυρισμούς για αυτή την σπουδαία νίκη, ενώ από την μεριά του ο ΑΠΑΣ «φωνάζει» για κάποιες περιπτώσεις οι οποίες σύμφωνα με την γνώμη των ιδίων, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο ώστε να χαθεί το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: Α 08-22 ,Β 14-14 (ημίχρονο 22-36), Γ 21-14 , Δ 20-13
Παράταση : 07-05

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ: 4.ΛΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ Ε, 5.ΚΡΗΤΙΚΟΣ Μ-20 ποντους, 6.ΚΟΡΑΚΙΤΗΣ Π-1,  πόντο,  7.ΑΡΤΣΑΝΟΣ Ν(ΑΡΧ)-27 ποντους,  8.ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ Ι-7 ποντους,  9.ΑΠΕΙΡΑΝΘΙΤΗΣ Χ, 11.ΣΑΡΑΝΤΟΣ Δ-2 ποντους,  12.ΦΛΕΡΙΑΝΟΣ Σ-2 ποντους,  13.ΜΑΝΔΗΛΑΡΑΣ Γ-7,  ποντους,  14.ΤΟΜΠΑΣ Δ, 15.(16)ΒΟΜΒΑΣ Δ-4 ποντους.

Προπονητής : ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ Κ

ΑΠΑΣ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ: 4.ΣΟΦΟΚΙΤΗΣ Α-2 ποντους,  5.ΚΩΣΤΟΥΛΑΣ Σ, 6.ΤΣΑΚΩΝΙΑΤΗΣ Ι,
7.ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ Α-5 ποντους,  8.ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ Ε, 9.ΣΕΙΝΤΙΝΙ Π-10 ποντους,  11.ΝΑΥΠΛΙΩΤΗΣ Ν-8 ποντους,  12.ΣΙΔΕΡΗΣ Ν-5 ποντους,  13.ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ Δ(ΑΡΧ)-14 ποντους,  14.ΜΑΘΙΑΣΟΣ Κ-24 ποντους,  15.ΧΙΛΑ Τ.

Προπονητης : ΜΑΜΜΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ : Α)ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ Δ Β)ΣΑΜΟΘΡΑΚΗΣ Α

ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ: ΤΖΑΚΩΝΙΑΤΟΥ Σ- ΖΟΥΛΗ Β- ΚΑΤΣΟΥΛΗΣ ΕΜ

Το Arthografos.gr βρέθηκε στο κλειστό της Νάξου, μεταφέροντας στους τηλεθεατές του μέσω Live Streaming την αναμέτρηση.