Τρίτη, 22 Μάιος, 2018
Αρχική / Ποδόσφαιρο / Διάφορα Τουρνουά (ποδόσφαιρο) / Η ΕΠΣ Κυκλάδων Είχε τον … Παντελαίο της 4-2 την ΕΠΣ Αχαΐας

Η ΕΠΣ Κυκλάδων Είχε τον … Παντελαίο της 4-2 την ΕΠΣ Αχαΐας

Του Βαγγέλη Μαραγκού

Στο  μικρό τελικό  του final 4  προεπιλογής  των εθνικών ομάδων , η  αρμάδα  του  Γιώργου  Μοστράτου  η  ΕΠΣ Κυκλάδων,   έκλεισε  με πολύ μεγάλη  επιτυχία  την  ξέφρενη  πορεία  όλων  αυτών  των μηνών, κατακτώντας , για πρώτη φορά στην ιστορία της,  την τρίτη θέση στο πανελλήνιο  τουρνουά που διεξήχθη  στην Βάρη Αττικής,  κερδίζοντας   με το σπαθί της την ΕΠΣ  Αχαΐας  με  4-2  στην  παράταση.

Αν και  οι Πελλοπονήσιοι μπήκαν  καλύτερα στον  αγωνιστικό  χώρο   προηγήθηκαν γρήγορα στο  12’  με το λάθος του γκολκίπερ της  Μικτής Κυκλάδων   και τον  Σκουμή  να ανοίγει το Σκορ,  εν  τέλη  κατάφεραν  να ισοφαρίσουν με  τον   Παντελαίο  ο οποίος  είχε εξαιρετική  απόδοση στον αγώνα  σε 1-1 στο 35.

Στο 66 ξανά  οι Αχαιοί  προηγήθηκαν  στο σκορ  με  2-1  όταν  από εκτέλεση κόρνερ  ο Σουγλέρης  από κοντά  σκόραρε,  οι  Κυκλαδίτες  δεν  το  έβαλαν  κάτω  ανέβασαν  απόδοση  και  με τον Παντελαίο  με  όμορφο  σουτ  μέσα  από  τη μεγάλη  περιοχή στο 35΄  του  Β ημιχρόνου  έφεραν  ξανά το παιχνίδι στα  ίσα , το οποίο ήταν και το τελικό σκορ στα 90 λεπτά του αγώνα .

Στην αρχή  του  Α ημιχρόνου  της  παράτασης  ο  Ζουγανέλης  έπιασε  ένα  δυνατό  σουτ  η  μπάλα  χτύπησε  στο έσω  του  οριζόντιου  δοκαριού  του τερματοφύλακα  της  Αχαΐας Μικέ,  στην διεκδίκηση  της  μπάλας  ο Παντελαίος  κέρδισε  το  πέναλτι  με εκτελεστή  τον Γρυλλάκη  έγινε  το 3-2 στον αγώνα .

Το  τέταρτο  τέρμα  ήρθε για  τους  ποδοσφαιριστές   του  Νομού  μας  στο 110’ με τον  mvp της  αναμέτρησης  τον συνήθη ύποπτο  Παντελαίο.