Δευτέρα, 25 Μάρτιος, 2019
Αρχική / Hot News / Πήρε το ζητούμενο ο ΑΟ Πύργου, 3-1 τον ΑΜΣ Φιλωτίου [pics]

Πήρε το ζητούμενο ο ΑΟ Πύργου, 3-1 τον ΑΜΣ Φιλωτίου [pics]

Πολύ σημαντική νίκη εν όψει της συνέχειας πήρε το σήμερα το μεσημέρι ο ΑΟ Πύργου στη Σαντορίνη, αφού επικράτησε του μαχητικού ΑΜΣ Φιλωτίου με 3-1.

Του Άλεξ Γεωργαντά

Με αυτή του τη νίκη ο Πύργος έφτασε τους 20 βαθμούς, διατηρώντας την 2η θέση, ενώ από την άλλη το συγκρότημα του Ηλία Ορφανού παρέμεινε στους 11 βαθμούς και στην 4η θέση.

Στα του αγώνα οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν νωρίς κεφάλι στο σκορ, μόλις στο 2ο λεπτό με τον Φύτρο, πραγματοποιώντας το 1-0, σκορ που έμεινε μέχρι της λήξη της ανάπαυλας και παρότι οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παραβιάσουν τις αντίπαλες εστίες.

Η επανάληψη όμως επιφύλασσε άλλα 3 τέρματα. Για τον Πύργο, το 2-0 έκανε ο Μανώλης Νομικός στο 72′, ενώ το 3-0 ήρθε από τον Κελίδη στο 80′, κλειδώνοντας ουσιαστικά οι ποδοσφαιριστές του Αλέξη Κωσταντόπουλου την υπόθεση νίκη.

Οι «Ορεινοί» οι οποίοι έδειξαν όπως και οι γηπεδούχοι επηρεασμένοι από την μεγάλο αποχή λόγω των εορτών, κατάφεραν εν τέλει να μειώσουν σε 3-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μουστάκη.

Ο ΑΟ Πύργου θα μπορούσε να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ, εάν ο Νομικός ήταν πιο εύστοχος στην προσπάθειά του στο 80ο λεπτό.