Σάββατο, 20 Απρίλιος, 2019
Αρχική / Hot News / Στα προημιτελικά ο Φοίνικας Σύρου, 3-1 την Κηφισιά (stats-photos)

Στα προημιτελικά ο Φοίνικας Σύρου, 3-1 την Κηφισιά (stats-photos)

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-1 σετ την Κηφισιά στο κλειστό του Ζηρινείου και προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου ανδρών. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά κατέκτησε με ανατροπή το πρώτο σετ, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες λύσεις και με κορυφαίο τον Εβάντρο με 23 πόντους και 72% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (23/32), κέρδισαν μία θέση για τη κλήρωση της Πέμπτης.

Άτυχος της αναμέτρησης ο Ολλανδός κεντρικός της Κηφισιάς Λάανε που χτύπησε στον αστράγαλό του στο 12-11 του τέταρτου σετ.
Στο πρώτο σετ, ο Φοίνικας προηγήθηκε με 19-22 όμως ο Ρουμελιωτάκης χάλασε την υποδοχή των συριανών και η Κηφισιά πέρασε μπροστά με 23-22, για να τελειώσει το σετ με 27-25. Στο δεύτερο, η ομάδα του Ράτκο Παβλίσεβιτς πήρε από νωρίς το προβάδισμα και ισοφάρισε σε 1-1 σετ.
Στο τρίτο σετ, ο Φοίνικας μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 6-12 και 12-17. Ο Νίκος Ζαλμάς άλλαξε πασαδόρο, περνώντας τον Λυκούργο Ρούση στη θέση του Δημήτρη Νικολάκη και η Κηφισιά μείωσε σε 22-23, όμως ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος διαμόρφωσε το 23-25. Στο τέταρτο σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-3 όμως έχασαν γρήγορα το προβάδισμα και ο Φοίνικας έκανε το 22-25 για το τελικό 1-3.
Διαιτητές: Βουδούρης, Γεροθόδωρος.