BasketballHot NewsΑνδρών (μπάσκετ)

Συνεχίζει αήττητος στην έδρα του ο ΑΠ.Α.Σ “Τα Φανάρια”

Του Άλεξ Γεωργαντά

Μία από τις ευκολότερες νίκες του (6η συνολικά) στο φετινό Πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας σημείωσε πριν από λίγο ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια, επικρατώντας για την 9η στροφή, του Κρόνου Αγίου Δημητρίου εντός έδρας με 65-50, κρατώντας παράλληλα το αήττητο της έδρας του.

Οι παίκτες του Θοδωρή Αλμπάνη παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους, συνδυάζοντας την πολύ καλή του άμυνα, με την επίθεση.

Από την άλλη ο Κρόνος Αγ. Δημητρίου δεν έδειξε ότι μπορεί να φανεί ανταγωνιστικός. Ιδιαίτερα άστοχος, έμεινε μακριά από τις καλές εμφανίσεις (σημείωσε μόλις 18 πόντους στο πρώτο μέρος), με αποτέλεσμα να γνωρίσει την 3η του ήττα στο Πρωτάθλημα.

Μία αγκαλιά στο τέλος παίκτες και κόσμος, πανηγύρισαν ακόμη μία μεγάλη νίκη στη Νάξο.

1η περίοδος

Στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν από την αρχή προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Ωστόσο γρήγορα ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια βρήκε τα πατήματά του στο παρκέ. Ο Κρόνος Αγ Δημητρίου με προσπάθειες τριών πόντων προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων, έχοντας και το σκορ υπέρ τους 7-12. Ο Ζαφειρούδης στην εκπνοή με τρίποντο διαμόρφωσε το 12-12.

2η περίοδος

Στην 2η περίοδο ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια με δύο βολές του Προδρόμου στην αρχή πέρασε μπροστά στο σκορ (14-12). Η ομάδα της Απειράνθου πήρε τα ηνία στον αγώνα εκμεταλλευόμενη πλήρως την αστοχία των αντιπάλων από την γραμμή των 6,75. Το συγκρότημα του Θοδωρή Αλμπάνη έφτασε το σκορ στο 20-12, ενώ με γκολ-φάουλ του Προδρόμου προηγήθηκε με 24-15, 4:25 πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Ο προπονητής του Κρόνου με συνεχόμενες αλλαγές προσπαθούσε να ανακατέψει την τράπουλα, ωστόσο ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια με μεγάλο τρίποντο του Ζαφειρούδη έκανε το 29-15, 02:06 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ 33-18 υπέρ των γηπεδούχων.

3η περίοδος

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι με σκοπό να αλλάξουν την εικόνα του ματς., παίζοντας πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο. Το 33-23 έγινε 36-23 με τρίποντο του Ζαφειρούδη, που “έσπασε” ομολογουμένως τον ρυθμό του Κρόνου. Με 4 συνεχόμενους πόντους του Προδρόμου έγινε το 40-23, σε ένα σημείο όπου οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μην έχουν αντίδοτο στην υπεροχή του ΑΠΑΣ Τα Φανάρια. Το τρίποντο του Χονδρόπουλου ανέβασε κι άλλο την διαφορά στο 45-27,  ενώ στην συνέχεια και πάλι ο ίδιος παίκτης έκανε το 48-30 από τα 6,75 και ο Προδρόμου πάλι με τρίποντο έκανε το 51-30! Η περίοδος ολοκληρώθηκε με την διαφορά στο +20 για τον ΑΠΑΣ Τα Φανάρια (51-31).

4η περίοδος

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι σημαντικό. Ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια παίζοντας εκπληκτική άμυνα άφηνε τον Κρόνο σε χαμηλό σκορ, εκείνος έβρισκε τις λύσεις στην επίθεση, διατηρώντας την σημαντική διαφορά υπέρ του, έχοντας ουσιαστικά κλειδώσει το ροζ φύλλο αγώνα. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 65-50.

*03:22 πριν το τέλος του ματς, ο Θοδωρής Αλμπάνης αποβλήθηκε από το παιχνίδι, με δύο συνεχόμενες τεχνικές ποινές, μετά από διαμαρτυρία του ίδιου στους διαιτητές.

Διαιτητές: Κανελλόπουλος-Χουγιάζος

Δεκάλεπτα: 12-12, 33-18, 51-31, 65-50

ΑΠΑΣ Τα Φανάρια (Αλμπάνης): Καραγιάννης, Σειντίνι, Χονδρόπουλος, Πολίτης, Μάκαρης, Προδρόμου, Ονάσογλου, Χάρος, Δίπλαρος, Κοντσές, Ζαφειρούδης, Μυλωνάς

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Δεγαϊτάς): Αλβέρτης, Ρετσίνας, Νάτσος, Ξιουρας, Αλεξανδρόπουλος, Πουρνάρας, Αρμάος, Καράμπελας, Μαράκης, Κοψιάς, Σαρλής, Τσατας